przewodniCY PO WARSZAWIE

NASZE REKOMENDACJE

Jak oprowadzamy po Warszawie?

Każda grupa turystyczna ma inne wymagania. Naprawdę, inaczej opowiada się historię grupie studentów ASP, inaczej – grupie emerytów, jeszcze inaczej – grupom i wycieczkom szkolnym. Inaczej opowiada się historię Polakom, inaczej – obcokrajowcom. Jako przewodnicy po Warszawie pokusiliśmy o przedstawienie kilku reguł.

Nasze zasady

1. Staramy się nie nudzić datami i detalami. Podstawową kwestią jest przedstawienie ciekawej historii. Interesujące opowiedzenie kilku anegdot i historii. 

2. Dbamy o dobre samopoczucie grupy. Jest to szczególnie ważne zarówno na etapie planowania trasy, jak i samego oprowadzania. Ludzie mają swoje potrzeby. Czasem potrzebują przerwy. Chcą kupić pamiątki. Potrzebują udać się w miejsce, gdzie król piechotą chodzi. W porze obiadowej są głodni i chcieliby zjeść coś dobrego. Staramy się o tych wszystkich rzeczach pamiętać. 

3. Dbamy o prawdę historyczną. Ilu znamy przewodników, którzy w imię żle pojętej przewodnickiej pasji opowiadają z kamienną twarzą o rzeczach hipotetycznych lub wręcz zmyślonych! Staramy się tego nie robić. Oczywiście, jak oprowadzamy grupy dziecięce, często opowiadamy bajki i legendy warszawskie, zawsze jednak z zastrzeżeniem, że jest to tylko legenda!

4. Staramy się „czytać” potrzeby grupy. Myślę, że umiemy wyczuć, kiedy grupa jest zmęczona; kierdy należy zrobić przerwę; lub, przeciwnie, kiedy trzeba wejść trochę głębiaj w szczegóły opowieści. Uważamy, że jest to naprawdę bardzo ważne!

 

warszawa przewodnik
Staromiejskie kamieniczki są po prostu zachwycające!

O czym warto pamiętać
planując wycieczkę do Warszawy?

Rynek Starego Miasta | Magia Warszawy | przewodnicy po Warszawie
Rynek Starego Miasta

Obsłużyliśmy już wiele grup turystycznych. Niestety, zwłaszcza przy wycieczkach zorganizowaych, tych autokarowych, bardzo czesto powielane są te same błędy. Pozwólcie Państwo, że jako przewodnicy po Warszawie je pokrótce umówimy, być może pomożemy w ten sposób uniknąć niektórych z nich?

Zbyt krótki czas zwiedzania

To jest chyba najpowszechniejsze błąd. Zakłada się nierealną agendę, planuje się zwiedzenie nie wiadomo ilu obiektów w bardzo krótkim czasie, nie przewiduje się wystarczająco długich przerw na toaletę, a choćby i na kupno pamiątek. Skutek jest taki, że albo wycieczka nie jest w stanie obejrzeć wszystkich zaplanowanych atrakcji, albo zwiedzanie odbywa się „na szybko” i byle jak. Mamy wtedy zawsze uczucie głębokiego niedosytu. Przecież o tyle rzeczach chcielibysmy Państwu opowiedzieć, a fizycznie nie ma jak! Jako przewodnicy warszawscy, zawsze z Państwem chętnie porozmawiamy i pomożemy przygotować agendę, wystarczy się z nami skontaktować!

Niedostosowanie ubioru do warunków pogodowych

Tak, wiemy oczywiście, że pogody nie da się przewidzieć i w każdej, nawet najlepiej przygotowanej wycieczce, jest element improwizacji. Jako przewodnicy warszawscy mamy swoje patenty, co zrobić z grupą w czasie nieoczekiwanego deszczu. Tym niemniej, zawsze warto mieć ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy albo parasol. W przypadku grup przyjeżdżający późną jesienią, czy wręcz zimą, zawsze należy pamiętać o odpowiednim ubraniu! Zawsze jest duża różnica między krótkim, nawet 15-minutowych wyjściem na zewnątrz, a spacerem z częstym zatrzymywaniem się przez kilka godzin.

Problemy z niesubordynacją grupy

Ten punkt adresujemy przede wszystkim do nauczycieli i grup szkolnych. W każdej klasie znajdzie się grupa dzieci, które traktują zwiedzanie jako „dopust boży”. Bardzo pomaga wtedy dobra organizacja. Wycieczki szkolne, zwłaszcza te nastoletnie, powinny chodzić w parach, nie rozchodzić się, należy co jakiś czas grupę przeliczyć. Proszę nie cedować opieki nad grupą na przewodnika warszawskiego – to nie jest jego zadanie. Zadaniem przewodnika po Warszawie jest zainteresowanie grupy historią, pokazanie obiektów historycznych z innej, ciekawej perspektywy. Zadaniem opiekunów z kolei jest zapewnienie odpowiedniej organizacji. 

Znajdź nas na Facebooku,
Youtubie i Instagramie!

Skontaktuj się z nami

Dane kontaktowe:

Adres email: magiawarszawy@gmail.com

513 445 358 (podczas oprowadzania nie odbieramy telefonu, prosimy o zastawienie wiadomości)

Adres: ul. Nowolipki 10, 00-153 Warszawa