Dobry przewodnik
Po Warszawie - jakie cechy wyróżniające?

Łazienki Królewskie | MagiaWarszawy

Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry przewodnik po Warszawie? Co sprawia, że jedni przewodnicy nie mogą opędzić się od turystów, natomiast inni wciąż poszukują klientów? Na co zwrócić uwagę, by zwiedzanie Warszawy nie było po prostu męczące i nie zamieniło się w koszmar? W tym artykule spróbujemy opisać cechy dobrego przewodnika. Proszę to oczywiście potraktować jako zbiór porad z własnego doświadczenia – każdy przewodnik jest inny i każda grupa jest inna. Dodatkowo, jak wiemy, jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził. Tym niemniej – pewne cechy wydają się być uniwersalne. Jakie?

1. Pasja historyczna

Pasja historyczna to warunek absolutnie konieczny, choć niewystarczający. Wycieczki po Warszawie z przewodnikiem to wycieczki po Warszawie i jej historii. A chyba żadne inne miasto na świecie nie ma tak trudnej i złożonej historii, jak Warszawa. Przewodnik turystyczny powinien mieć wiedzę, by opowiadać tak naprawdę o dwóch miastach: tym istniejącym i tym zmiecionym podczas II Wojny Światowej.

2. Umiejętność opowiadania historii

Jak już wspomnieliśmy, sama pasja historyczna nie wystarczy. Ilu już spotkaliśmy przewodników, którzy opowiadali tak nudno i monotonnie, że najciekawsze historie traciły blask? Zwiedzanie Warszawy, a już zwłaszcza zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem powinno być przyjemnością. Dobry przewodnik turystyczny powinien opowiadać w taki sposób, by nikt nie był znudzony i każdy był zaciekawiony – co dalej?

3. Inteligencja emocjonalna

Zwiedzanie Warszawy to przecież nie tylko przyjemny spacer, ale też wysiłek fizyczny. Oczywiście, półtoragodzinny spacer nie zmęczy raczej osoby zdrowej, ale całodzienne bieganie po mieście? Przecież obszar naszych zainteresowań to cała, duża Warszawa. Przewodnik turystyczny powinien wiedzieć, kiedy zrobić przerwę. Jak zaplanować dzień, by zwiedzanie było przyjemnością, a nie męczarnią. Kiedy zażartować, a kiedy poopowiadać nieco dłużej. Kiedy, co i w jaki sposób zaakcentować.

4. Poczucie humoru

Wycieczki po Warszawie z przewodnikiem powinny być przyjemnością dla całej grupy. Dlatego też dobry przewodnik to nie tylko “opowiadacz historii”. Zwiedzanie Warszawy musi być połączone ze sporą dawką dobrego humoru. Przewodnika po prostu powinno się polubić. To jest również bardzo istotna cecha osób wykonujących ten zawód.

5. Umiejętność prowadzenia grupy

Dobry przewodnik turystyczny musi znać Warszawę również od strony, nazwijmy to, prozaicznej. Musi wiedzieć, gdzie grupa znajdzie darmowe toalety. Kiedy zrobić przerwę. W jakiej restauracji grupa zostanie szybko obsłużona. Gdzie można zrobić przerwę kawową w taki sposób, by przykładowe 50 osób mogło się napić kawy i by cała przerwa nie zajęła zbyt dużej ilości czasu.

6. Zmysł organizatorski

Mówiąc w ogromnym skrócie, zwiedzanie Warszawy to nocleg, wyżywienie, transport oraz atrakcje turystyczne. Dobry przewodnik powinien umieć pomóc, czy też doradzić organizatorowi w logistyce. On przecież jest stąd i ma doświadczenie. Powinien więc wiedzieć, jakie są optymalne lokalizacje zakwaterowania, gdzie zjeść szybko, dobrze i tanio oraz jak zaplanować trasę wycieczki. Sugerujemy rozmowę z przewodnikiem przed organizacją wycieczki. Może się okazać, że dzięki radom przewodnika turystycznego unikniemy wielu pułapek, w jakie osoby nie znające miasta mogłyby wpaść.

Jak zatem Państwo widzą, zwiedzanie Warszawy tylko z pozoru jest proste. Wycieczki po Warszawie z przewodnikiem wymagają odpowiedniej organizacji. Przewodnik turystyczny może spowodować, że przyjazd do Warszawy będzie czystą przyjemnością, ale może też spowodować, że nie będziemy do końca zadowoleni. Warto poświęcić nieco czasu, by znaleźć dobrego przewodnika. Gdzie go szukać? Przede wszystkim w internecie. Warto sprawdzić opinie innych. A gdy już znajdziemy fajnego przewodnika – przewodnika, z którym nadajemy na tych samych falach, warto już go się trzymać – często lepsze jest wrogiem dobrego. Warszawa i przewodnik turystyczny to dobre połączenie. Zapraszamy do Warszawy!

Autor: Jerzy Warchałowski – Magia Warszawy

Znajdź nas na
Facebooku, Youtubie i Instagramie!

Skontaktuj się z nami

Dane kontaktowe:

Adres email: magiawarszawy@gmail.com

Telefon: 513 445 358 - Jerzy
(podczas oprowadzania nie odbieramy telefonu, prosimy o zastawienie wiadomości)

Adres: ul. Nowolipki 10, 00-153 Warszawa