ŚLADAMI JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

ZWIEDZANIE WARSZAWY
ŚLADAMI MARSZAŁKA

Marszałek Polski Józef Piłsudski

Warszawa śladami Józefa Piłsudskiego

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 w Zułowie, majątku położonym na Litwie, na wschód od Wilna. Zwykł mawiać o sobie, że jest Polakiem i Litwinem. Jest jednym z ojców polskiej niepodległości. Zaś śladów Józefa Piłsudskiego w Warszawie jest więcej niż dużo – w końcu spędził tu kawał życia, w Warszawie również zmarł.

To przecież w Warszawie jeszcze pod zaborami siedział w więzieniu w owianym złą sławą X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Na Dworcu Wiedeńskim 10 listopada 1918 roku witały go tłumy. Zamek Królewski czy Pałac Saski były miejscami, w których spędził wiele godzin. Belweder przez wiele lat był jego domem. Łazienki Królewskie, a zwłaszcza Pałac na Wyspie oraz przylegająca do niego niewielka kapliczka były miejscem jego ślubu, potem chrztu i pierwszej komunii jego dzieci.

Na Moście Poniatowskiego doszło do sławetnej rozmowy Piłsudskiego z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim. Dawnych towarzyszy z PPS podzieliła polityka, rozmowy nie przyniosły rozstrzygnięcia. Konsekwencją był Przewrót Majowy, który kosztował życie prawie 400 osób, kolejny tysiąc odniósł rany.

Marszałek Piłsudski zmarł w Belwederze. Po śmierci w miejscu, gdzie urzędował, urządzono poświęcone mu muzeum. 

Spacer śladami Józefa Piłsudskiego w Warszawie może być bardzo ciekawy zarówno dla grup szkolnych jak i grup zainteresowanych historią Polski XX wieku. Warto również pojechać do Sulejówka – posiadamy uprawnienia przewodnickie do oprowadzania po tym muzeum.

Jakie są główne punkty wycieczki śladami Józefa Piłsudskiego?

Miejsc związanych z Józefem Piłsudskim w Warszawie jest tyle, że na zwiedzanie najlepiej przeznaczyć cały dzień. Na pewno trzeba zobaczyć Łazienki Królewskie wraz z okolicami – budynkiem Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych. Spacer po Łazienkach to także możliwość zobaczenia willi, gdzie mieszkał Gabriel Narutowicz oraz Pałacu Myślewickiego, w którym swoje apartamenty miał Bolesław Wieniawa-Długoszowski. 

Kolejnym miejscem jest centrum Warszawy. Plac Piłsudskiego z pierwszym pomnikiem marszałka. Grób Nieznanego Żołnierza, niegdyś część Pałacu Saskiego, siedziby Ministerstwa Obrony Narodowej. Zamek Królewski, siedziba prezydentów Rzeczpospolitej.

Ważnym też miejscem są Stare Powązki. Tu leżą żona i córka marszałka. Tu pochowana jest Eugenia Lewicka, jego ostatnia fascynacja. Na powązkach pochowany też został Eligiusz Niewiadomski, zabójca prezydenta Narutowicza.
Pałac Belwederski, główna siedziba urzędowania Józefa Piłsudskiego
Rzeźba w ogrodzie kwiatowym | Przewodnik po Wilanowie

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Ważnym punktem programu jest też Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Muzeum zostało otwarte stosunkowo niedawno, ale jest już ważnym miejscem na mapie Mazowsza. Co ważne, Sulejówek znajduje się bardzo blisko Warszawy i podróż z centrum Warszawy do Sulejówka nie zabiera dużo czasu.

W Sulejówku na terenie muzeum od 2021 roku można też zwiedzać Willę Milusin – miejsce zamieszkania Piłsudskiego i jego rodziny. Z ogromnym pietyzmem odtworzono też ogród marszałka. Dodatkową atrakcją jest willa Moraczewskich – Jędrzej Moraczewski był pierwszym premierem niepodległej Polski.

Zapraszamy zatem do Warszawy!  Jako przewodnicy warszawscy możemy Państwa oprowadzić od A do Z – proszę sprawdzić naszą ofertę. Zapraszamy do kontaktu!

Znajdź nas na
Facebooku, Youtubie i Instagramie!

Skontaktuj się z nami

Dane kontaktowe:

Adres email: magiawarszawy@gmail.com

Telefon: 513 445 358 (podczas oprowadzania nie odbieramy telefonu, prosimy o zastawienie wiadomości)

Adres: ul. Nowolipki 10, 00-153 Warszawa