przewodniK warszawA

WARSZAWA

Co o Warszawie sądzi przewodnik? Warszawa jest piękna?

Jak tylko wyjedzie się z Warszawy dalej, niż jakieś 50-70 kilometrów, często można usłyszeć, że Warszawa to miasto brzydkie, zatłoczone, odbudowane na łapu-capu i w ogóle nijakie. Z kolei w samej Warszawie nie brak ludzi, którzy za swoje miasto daliby się posiekać na kawałki, sami zresztą do tej grupy należymy. Oczywiście, z reguły jest tak, że poza stolicą mieszkańców stolicy się nie lubi, z podobym opiniami zetknąłem się w wielu krajach, jakie dane mi było zwiedzać. Przewodnik Warszawa z kolei zna dobrze historię miejsca, po którym oprowadza i ma do niego emocjonalny stosunek.

To jak to właściwie z tą Warszawą jest?

Wieszanie Targowiczan | MagiaWarszawy
Wieszanie Targowiczan na rynku Starego Miasta

Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Jak to zwykle bywa, odpowiedź jest złożona. Z jednej strony rozumiemy przyjezdnych, którzy często przyjeżdżają do Warszawy na jeden dzień, coś załatwić, na jakąś konferencję etc. Tych wita albo korek przed wjazdem do miasta, albo podziemny labirynt korytarzy Dworca Centralnego. Jeśli jeszcze później spotkają niemiłego taksówkarza i w dodatku nie uda im się załatwić tego, po co przyjechali, nie polubią oni Warszawy, to pewne. I żaden przewodnik Warszawa tu nie pomoże.

Warszawa wymaga czasu. Warszawa wymaga cierpliwości i wyrozumiałości. Ale przede wszystkim Warszawa wymaga zrozumienia. Właśnie dlatego tak dobrze jest dać się oprowadzić po Warszawie przewodnikowi. Przewodnik po Warszawie otworzy Państwu oczy na tę Warszawę, którą widać, ale też na tę drugą – dzisiaj nie istniejącą, zniszczoną podczas II Wojny Światowej. Myślę, że wtedy każdy, nawet największy nieprzyjaciel stolicy spojrzy na nią innymi oczami.

Warszawa Canaletta | Przewodnik Warszawa
Krakowskie Przedmieście na obrazie Bernarda Bellotto

Historia Warszawy jest fascynująca!

W Warszawie działy się rzeczy fascynujące, było to przecież miasto rezydencjalne królów Polski od XVII wieku, później była to stolica Polski. To przecież tutaj uchwalono Konfederację Warszawską. Tutaj działali Piotr Skarga, Stanisław Konarski czy Stanisław Staszic. Właśnie w Warszawie rozgrywały się wiekopomne obrady Sejmu Wielkiego, Jan Kiliński zdobywał Ambasadę Rosji, spiskowcy czyhali na życie księcia Konstantego, a później zdobywali Arsenał.

To po Krakowskim Przedmieściu przechadzali się Prus i Sienkiewicz, Chopin i Moniuszko, Szymanowski Iwaszkiewicz. Listę tę można ciągnąć bez końca.Po niektórych z tych zdarzeń pozostały wyraźne ślady. Po innych – tylko wspomnienie. Nie ma już ludzi, nie ma budynków. Pozostaje wyobraźnia. Tym bardziej przewodnik Warszawa i jego pomoc jest niezbędna. Pokaże on Państwu to, co pozostaje niewidoczne.

Plac Trzech Krzyży | Magia Warszawy
Plac Trzech Krzyży

Co w Warszawie warto zobaczyć?

Co w Warszawie warto zobaczyć? Lista obowiązkowa to oczywiście Stare Miasto, Trakt Królewski, Park Łazienkowski i Wilanów. Ale przecież są jeszcze arcyciekawe okolice Cytadeli, są Cmentarze Powązkowskie: katolicki, wojskowy, dwa ewangelickie, żydowski i muzułmański, jest naprawdę bardzo ciekawy Cmentarz Prawosławny przy ulicy Wolskiej…

A Powiśle? Bulwary Wiślane? Muzea, w których można się zaszyć na cały dzień, a z których wymienię tylko te najważniejsze: Zamek Królewski, Polin, Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Norodowe…

Podsumowując – turysta na Warszawę powinien poświęcić dobrych kilka dni. Zaś mieszkańcy Warszawę mogą odkrywać codziennie i każdego dnia dowiadywać się o niej czegoś nowego. 

Zapraszamy zatem do Warszawy! Zapraszamy na wycieczkę czy spacer z przewodnikiem. Myślę, że uda nam się Państwa przekonać, że tragedia II Wojny Światowej i Powstania Warszawskiego nie złamała ducha tego miasta i że jak Feniks z popiołów Warszawa nam zmartwychwstała i teraz kwitnnie! Przewodnik, Warszawa – to dobre połączenie! Zapraszamy do kontaktu.

Znajdź nas na Facebooku,
Youtubie i Instagramie!

Skontaktuj się z nami

Dane kontaktowe:

Adres email: magiawarszawy@gmail.com

513 445 358 (podczas oprowadzania nie odbieramy telefonu, prosimy o zastawienie wiadomości)

Adres: ul. Nowolipki 10, 00-153 Warszawa

Co w Warszawie warto zobaczyć?