Weekend w Warszawie

Zwiedzanie Wilanowa | Magia Warszawy
Park w Wilanowie jest przepiękny o każdej porze roku

Warszawa dla wielu Polaków pozostaje nieodkrytą kartą. Niby wiemy, że stolica, że wieżowce, że duży ruch. Zadziwiająco jednak mało wiemy o warszawskich zabytkach, a jeszcze mniej – o historii Warszawy. Jakże często jest tak, że sami warszawiacy nie wiedzą, jakie skarby mogą zobaczyć w swoim mieście! Natomiast gros turystów z Polski przyjeżdża do Warszawy w piątek, by wyjechać w niedzielę, najdalej w poniedziałek. Zatem jak zaplanować weekend w Warszawie? Ten artykuł jest dla tych osób, które planują po prostu powłóczyć się po mieście, choć Warszawa z przewodnikiem jest znacznie lepszym pomysłem!

Co w Warszawie w weekend?

Załóżmy, że do dyspozycji mamy piątkowe popołudnie oraz całą sobotę i całą niedzielę. Niby czasu jest sporo, ale jak odliczymy przerwy konieczne na kawę, obiad, czy też po prostu odpoczynek, czasu wcale nie mamy tak dużo. Poniżej przedstawiamy Top 5 atrakcji, które warto zobaczyć. Przed zwiedzaniem warto przeczytać choć krótki przewodnik po Warszawie. Da to nam pojęcie o tym, co chcemy zobaczyć. Warszawa jest miastem kapryśnym i przewodnik naprawdę może pomóc. Po prostu – Warszawa z przewodnikiem smakuje znacznie lepiej! 

 

Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście

Weekend w Warszawie proponujemy rozpocząć od Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia. To przecież najstarsza część miasta, pamiętająca jeszcze czasy głębokiego Średniowiecza. I choć po burzach dziejowych z oryginalnej, gotyckiej architektury zostało niewiele, to jednak warto być uważnym. Czasem gdzieś w zupełnie nieoczywistym miejscu możemy natknąć się na ciekawe artefakty przeszłości, jak choćby fragment oryginalnego muru przy ulicy Jezuickiej, czy oryginalny podwójny gotycki portal na warszawskim rynku.

Przy okazji dosłownie co krok mamy zupełnie dobre restauracje do wyboru. Jeśli zatem poczujemy zmęczenie, mamy naprawdę szeroki wybór miejsc do odpoczynku. Zamek Królewski proponujemy zostawić na inną okazję, choć zwiedzić wspaniałe wnętrza trzeba koniecznie. Tym niemniej – spacer po Starym Mieście, Krakowskim Przedmieściu i jeszcze zwiedzanie zamku – na jedno popołudnie może być tego zbyt dużo.

Weekend w Warszawie - sobota: Łazienki Królewskie i Pałac w Wilanowie

Na zwiedzanie obu parków wraz z wnętrzami pałacowymi proponujemy zarezerwować całą sobotę. Łazienki Królewskie to przecież nie tylko naprawdę rozległy park, ale również wspaniałe obiekty: Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Biały Domek, Stara Oranżeria, Koszary Kantonistów, Powozownia… Obiekty te można zwiedzać samemu, ale zapewniamy, że Warszawa z przewodnikiem turystycznym, czyli człowiekiem z pasją i wiedzą historyczną, pozwala zobaczyć więcej!

Co równie ważne, zarówno Łazienki, jak i Wilanów szczęśliwie uniknęły większych zniszczeń i dziś możemy oglądać wnętrza w znacznej mierze oryginalne. Proponujemy przyjrzeć się fasadzie Pałacu na Wyspie – do dzisiaj można dostrzec tam ślady po otworach na ładunki wybuchowe! Szczęśliwie obiekt nie podzielił losu Zamku Królewskiego. Na obiad proponujemy Wilanów, przy parkingu dla turystów znajduje się co najmniej pięć dobrych restauracji o zróżnicowanych cenach.

Co w Warszawie w weekend: niedziela

W niedzielę rano w każdej sytuacji proponujemy Zamek Królewski. Weekend w Warszawie bez zwiedzania tego obiektu po prostu nie może być zaliczony! Piszemy to oczywiście z przymrużeniem oka, ale fakt faktem: jest to pozycja absolutnie obowiązkowa. Wnętrza zostały zrekonstruowane na podstawie materiałów i zdjęć, ale też często fragmentów oryginalnego wyposażenia, które z narażeniem życia ratowali pracownicy zamku podczas II Wojny Światowej. Wisienką na torcie będzie galeria obrazów z dwoma oryginalnymi dziełami Rembrandta na czele.

Co dalej? To już w znacznej mierze zależy od Państwa. Osobiście niezmiennie zachęcam do odwiedzenia Starych Powązek, miejsca, w którym jak w soczewce skupia się historia Polski ostatnich 250 lat. Jeśli zdecydują się Państwo na to rozwiązanie, należy koniecznie pomyśleć o znalezieniu dobrego przewodnika. Warszawa z przewodnikiem będzie po prostu smakowała znacznie lepiej. Kolejnym dobrym pomysłem jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Jeśli podróżują Państwo z dziećmi, na pewno zainteresuje ich Centrum Nauki Kopernik. Miłośników historii, tej innej, ale też tej trudnej, powinno zaciekawić Muzeum Polin. A ile ciekawych miejsc jest jeszcze niewymienionych!

W niedzielę obiad proponujemy w pewnym oddaleniu od Starego Miasto, gdzieś na Śródmieściu. Choćby ulica Mokotowska i ulice sąsiednie mają wiele naprawdę dobrych restauracji, w których stołują się warszawiacy!

Mamy nadzieję, że ten krótki tekst pozwoli Państwu odpowiedzieć sobie na pytanie co chcieliby Państwo zobaczyć w Warszawie podczas weekendu. Zapraszamy do Warszawy! I jeszcze raz przypomnimy – Warszawa z przewodnikiem nabiera dodatkowego smaku!

Jeśli udało nam się Państwa przekonać, mogą się Państwo z nami skontaktować tutaj.

Autor: Jerzy Warchałowski, Magia Warszawy

Znajdź nas na
Facebooku, Youtubie i Instagramie!

Skontaktuj się z nami

Dane kontaktowe:

Adres email: magiawarszawy@gmail.com

Telefon: 513 445 358 (podczas oprowadzania nie odbieramy telefonu,
prosimy o zastawienie wiadomości)

Adres: ul. Nowolipki 10, 00-153 Warszawa