PRZEWODNIK WARSZAWA

WARSZAWSKA STARÓWKA

Przewodnik Warszawa | widok na rynek Starego Miasta

Przewodnik Warszawa. Najstarsze historie

Warszawa została założona na przełomie XIII i XIV wieku. Na początku była niewielkim miastem Księstwa Mazowieckiego. Rzecz gwałtownie się zmieniła od 1526 roku, kiedy to Mazowsze zostało przyłączone do Rzeczpospolitej. Warszawa zaczęła się bardzo dynamicznie rozwijać. Dawny zamek książęcy stał stał się jedną z ulubionych rezydencji króla Zygmunta Augusta. Od 1569 roku w Warszawie odbywają się Sejmy.

Jeszcze później, król Zygmunt III Waza przeniesię tu swoją siedzibę. W pewnym uproszczeniu możemy powiedzieć, że przeniósł tu z Krakowa naszą stolicę. Później był potop, czyli kataklizm, jaki śmiało możemy porównać do kataklizmu Powstania Warszawskiego. O tym wszystkim opowie Państwu przewodnik. Warszawa jest miastem, które skrywa przed okiem ciekawskich niesamowite po prostu sekrety. Przecież tutaj koncentrowało i koncentruje się życie elit Polski! 

Przewodnik Warszawa. Opowieści Starego Miasta

Gdzie umarli ostatni Książęta Mazowieccy? Kim był Michał Piekarski i dlaczego do dzisiaj się mówi „wił się jak Piekarski na mękach”? Gdzie urzędował warszawski kat? Czy Syrenka – pół-kobieta, pół-ryba – była herbam Warszawy od zawsze? Jak to z pochówkiem króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, było? Dlaczego Warszawa ma zachowane mury miejskie? Gdzie znajdowały się pierwsze warszawskie szpitale i co po nich pozostało? Czego na warszawskim rynku brakuje i czemu właściwie jest on taki mały?

Na te i inne pytania odpowie Państwu przewodnik. Warszawa administracyjnie znajdowała się wewnątrz murów miejskich prawie do końca XVIII wieku. Dlatego właśnie na małej przestrzeni znajduje się tyle ciekawych historycznych pamiątek. I właśnie tylko przewodnik Warszawa pomoże Państwu je odkryć. 

Przewodnik Warszawa | widok na Stare Miasto
Przewodnik Warszawa | widok na plac Zamkowy

Przewodnik Warszawa. Plac Zamkowy

Jak już się jest na Starym Mieście, nie sposób nie pospacerować po przepięknym placu Zamkowym. Warto zwrócić uwagę na ślady po murach miejskich oraz po Bramie Krakowskiej. Dlaczego w Warszawie, tradycyjnie bardzo zagęszczonej, zachował się tak duży plac? A może był on kiedyś zabudowany? Czy Kolumna Zygmunta stała wewnątrz, czy na zewnątrz Starej Warszawy? Dlaczego hejnał warszawski jest grany punktualnie o 11.15?

Właśnie na te – i na wiele więcej! – pytań odpowie Państwu przewodnik. Warszawa skrycie kryje swoje tajemnice, nie chce dać się odkryć łatwo. Mimo zniszczeń wojennych i trudnej historii jest w Warszawie co podziwiać. Przewodnik Warszawa pokaże Państwu tę różnorodność! Proszę dać się oczarować… zapraszamy do kontaktu!

A jeśli ciekawią Cię również inne części Warszawy albo chcesz zroganizować grę miejską – sprawdź naszą ofertę!

Znajdź nas na
Facebooku, Youtubie i Instagramie!

Skontaktuj się z nami

Dane kontaktowe:

Adres email: magiawarszawy@gmail.com

Telefon: 513 445 358
(podczas oprowadzania nie odbieramy telefonu, prosimy o zastawienie wiadomości)

Adres: ul. Nowolipki 10, 00-153 Warszawa