ŻYDOWSKA WARSZAWA

PRZEWODNIK PO
ŻYDOWSKIEJ WARSZAWIE

Żydowska Warszawa | ulica Nalewki

Żydowska część Warszawy

Przed II Wojną Światową ok. 30% warszawiaków miało korzenie żydowskie. Część z nich asymilowała się z Polakami i nawet przechodziło na chrześcijaństwo, część pozostawała przy wierze swoich ojców. Większość ludności pochodzenia żydowskiego mieszkało na Śródmieściu Północnym, w okolicy placu Grzybowskiego, była również dość liczna diaspora żydowska na Pradze. Ta część miasta miała inny koloryt, tworzyło się miasto w mieście, żydowska Warszawa.

Po doświadczeniach II Wojny Światowej po żydowskiej Warszawie prawie nie ma już śladu. Pozostały nazwy ulic, nieliczne budynki, ostatnie fragmenty muru oddzialającego warszawskie getto. Pozostały historie ludzi, często wybitnych! Pozostał wspaniały, zabytkowy Cmentarz Żydowski przy ulicy Okopowej.

Żydowska Warszawa, Trakt Żydowski

Żydowska Warszawa była rozległa i obejmuje znaczną część dzisiejszej Warszawy. Zwiedzanie warto zacząć pod… PKiN. PKiN jest zbudowany na granicy dawnego getta.

Następnym przystankiem jest plac Grzybowski, ulica Próżna, Synagoga Nożyków. Później warto się udać w okolice ulicy Złotej, by obejrzeć jeden z ostatnich zachowanych fragmentów muru getta. Dalej szlak wiedzie mniej więcej wzdłuż ulicy Żelaznej z małymi wycieczkami a to na ulicę Krochmalną, a to Chłodną, a to na Waliców… Warto wiedzieć, że w Warszawie wiele lat mieszkał Izaak Singer, późniejszy laureat Nagrody Nobla, Ludwik Zamenhof – twórca Esperanto, Samuel Goldwyn – późniejszy milioner i producent filmowy, wspaniały lekarz Ludwik Hirszfeld… Listę tę można ciągnąć bardzo długo.

W centralnej części Muranowa, w okolicy Muzeum Polin i dawngo placu Muranowskiego, znajduje się Trakt Pamięci, Męczeństwa i Walki Żydów w Warszawie. 

Spacer kończymy zazwyczaj albo na Cmentarzu Żydowskim, albo na dawnym Umschlagplatz.

Cmentarz Żydowski przy ulicy Okopowej nie został zniszczony podczas II Wojny Światowej i dzisiaj stanowi wspaniałą pamiątkę po ludziach, których dzisiaj z nami już nie ma. Z kolei Umschagplatz to przerażające miejsce – plac, na którym ludność żydowska czekała na pociąg do Treblinki. W okolicy dawnego placu pozostało kilka przedwojennych budynków – niemych świadków historii.

Cmentarz Żydowski przy ulicy Okopowej to miejsce pamięci po Żydowskiej Warszawie
Nieistniejąca kładka przy ulicy Chłodnej łącząca małą i dużą część Getta Warszawskiego. Dzisiaj znajdziemy tam instalację artystyczną Kładka Pamięci z archiwalnymi zdjęciami kładki

Żydowska Warszawa - co pozostało?

Niemcy bardzo skrupulatnie zniszczyli praktycznie całą zabudowę dawnej dzielnicy żydowskiej. Pozostało nieliczne budynki, Synagoga Nożyków, budynek dawnego szpitala… Tym bardziej zachęcamy do zwiedzania Warszawy Traktem Żydowskim z przewodnikiem warszawskim. Będzie on w stanie Państwu pokazać historyczne miejsca, które na pierwszy rzut oka wcale nie wyglądają interesująco i ciekawie.

Żydowska Warszawa to miasto, którego dzisiaj już nie ma. Oprowadzając turystów szlakiem żydowskim zawsze mamy ze sobą archiwalne fotografie – musimy bowiem pokazać dwie Warszawy – tę, która jest i którą można zobaczyć tu i teraz, i tę nieistniejącą…

Jako przewodnicy warszawscy możemy Państwa oprowadzić od A do Z – proszę sprawdzić naszą ofertę. Zapraszamy do kontaktu!

Znajdź nas na
Facebooku, Youtubie i Instagramie!

Skontaktuj się z nami

Dane kontaktowe:

Adres email: magiawarszawy@gmail.com

Telefon: 513 445 358 (podczas oprowadzania nie odbieramy telefonu, prosimy o zastawienie wiadomości)

Adres: ul. Nowolipki 10, 00-153 Warszawa